Invoices, warehouses, CRM
Fast, easy and convenient
Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy

Rating:
5.0
Popularity:
Low
Author: Biurokrata.pl
Published: 07/19/2016

Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy



Przez zawarcie umowy o zakazie konkurencji pracownik zobowiązuje się, że nie będzie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.
Tags:
This e-document has no tags definied.

Dokumenty w tej samej kategorii
Lista obecności pracowników

Zgodnie z kodeksem pracy (Art.149 § 1) każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników na umowę o pracę musi prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników. Najprostszym sposobem ewidencjonowania czasu pracy jest stworzenie listy obecności pracowników.

Skierowanie na badania

Skierowanie na badania, a także wzór orzeczenia lekarskiego, jakie lekarz medycyny pracy wystawia pracownikowi po przeprowadzonym badaniu, określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Add comment

Your rate:


0

Comments  (0)

----
E-document: Author:

Umowę o zakazie konkurencji definiujemy jako: 


Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Rozszerzeniem tego obowiązku jest umowa o zakazie konkurencji.  

Kodeks pracy wyróżnia dwa rodzaje umów o zakazie konkurencji:

-umowy zawarte na czas trwania stosunku pracy;
-umowy zawarte na okres po ustaniu stosunku pracy

Działalnością konkurencyjną wobec pracodawcy są czynności podejmowane przez pracownika

, jeżeli te czynności pokrywają się, przynajmniej częściowo, z zakresem działalności pracodawcy. Pracownik może wykonywać czynności konkurencyjne zarówno na własny rachunek (jako przedsiębiorca) jak i na rachunek osoby trzeciej (jako pracownik, zleceniobiorca i tym podobne).

Najistotniejsze jest to, że pracownik może swoim działaniem szkodzić interesom pracodawcy wchodząc w przedmiot jego dzielności. Dotyczy to zarówno produkcji towarów lub świadczenia usług tego samego rodzaju, jak i towarów i usług zbliżonych do działalności pracodawcy, które mogą je zastąpić.



Do góry